Abe suikastının birinci yıldönümü

Japonya’da geçtiğimiz yıl seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybeden eski Başbakan Shinzo Abe, vefatının 1. yılında unutulmadı. Abe için başşehir Tokyo’daki Zozoji Tapınağı’nda, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Abe’nin eşi Akie Abe, Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Sekreteri Toshimitsu Motegi ile partililer ve Abe’nin yakın dostlarının iştirakiyle anma merasimi düzenlendi. Merasim sırasında halk da tapınağın dışına kurulan alana Abe için çiçekler bıraktı. Ayrıyeten Abe’nin ömrünü yitirdiği Nara kentinde de birçok kişi sabah saatlerinden itibaren akının gerçekleştirildiği yere çiçekler bırakarak eski başbakanı andı.

ÖLÜMÜ DÜNYAYI ŞOK ETMİŞTİ

Seçim konuşması yaptığı Nara’da 8 Temmuz 2022 tarihinde silahlı taarruza uğrayan Abe, tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı. Abe’nin katil zanlısı ise cinayeti annesinin iflasından sorumlu tuttuğu “Birleşme Kilisesi” isimli tarikat ile Abe’nin irtibatının olduğuna inandığı için işlediğini söylemişti. Milletlerarası kamuoyunda şoke tesirine yol açan suikast, dünya gündemini uzun müddet yerini korumuştu.

EN UZUN MÜDDET MİSYONDA KALAN BAŞBAKAN

Öte yandan, 2019 yılında misyonunda 2 bin 887 güne ulaşarak “Japonya’nın en uzun müddet vazifede kalan başbakanı” unvanını elde eden Abe, sıhhat problemleri nedeniyle başbakanlık misyonunu bırakmasının akabinde iktidardaki Liberal Demokrat Parti’de siyaset yapmayı sürdürmüştü. Abe ani vefatına kadar partinin ağır toplarından biri olarak biliniyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir