Düzce’de seçim afişlerine düzenleme

Sefer Demir – haberozel.com.tr

DÜZCE (İGFA) – Vatandaşların şikayeti üzerine karar alan il seçim kurulu valilik aracılığı ilgili tüm kurumlara yazı yazıldı. Düzce Valiliği imaj kirliliği şikayeti ile gelen talepten görülen lüzum üzerine siyasi parti afişlerini kaldırılması konusunda gereğinin yapılmasını istedi.

Vatandaş şikayetinin kıymetlendirilmesi üzerine ilgili tüm kurumlara gönderilen yazıda il seçim kurulu tarafından müsaade verilen alanlar dışına yapıştırılan afişlerin kaldırılması konusunda kararı sürece koydu.

11 Mart 2024 tarihli ve Vali Yardımcısı Ömer Yılmaz imzası ile yayımlanan yazıda şu sözlere yer verildi:

“Vatandaş tarafından verilen dilekçe ile İstanbul Caddesinde aydınlatma direklerine asılan, D100 Karayolunda üst geçitlere ve köprülere asılan siyasi partilere ve bağımsız adaylara ilişkin afiş, pankart ve bayrakların etraf kirliliği oluşturduğundan ve vatandaşları rahatsız ettiğinden kaldırılmasının talep edildiği ilgi yazı ile bildirilmiştir.

Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının 24/02/2024 tarih ve 2024/71 sayılı kararının 14. unsurunda geçen ” Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024 Pazartesi gününden oy verme gününü takip eden güne kadar siyasi partiler, bağımsız adaylar, rastgele bir kurum yahut kuruluş yada vatandaşlar tarafından 298 sayılı Kanunda belirtilen yerlerin dışına, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart ve parti bayrağı üzere materyallerin asılmasının, yapıştırılmasının yahut teşhirinin yasak olduğu aksi halde bu ilan ve reklamların kaldırılacağı ve masrafların ilgilisinden tahsil edileceğine, Belediyelerin karşıtlıkların giderilmesi için araç, gereç ve işçi sağlamakla yükümlü bulunduğuna” biçimindeki karara istinaden; Düzce Merkez İlçe Seçim Kurulunun 24/02/2024 tarih ve 2024/71 sayılı kararında belirtilen yerlerin dışında kalan siyasi parti ve bağımsız adaylar tarafından asılan, yapıştırılan yahut teşhir edilen tüm gereçlerin kaldırılması, güvenlik ile ilgili Vilayet Emniyet Müdürlüğünden işçi talep edilmesi, sonucundan Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına ve Vilayet Emniyet Müdürlüğüne bilgi verilmesi konusunu rica ederim” sözleri yer aldı.

Yazının resmi makamlarca kabul edilmesi üzerine yasa çerçevesinde sorumlu kabul edilen Emniyet müdürlüğü refakatinde Düzce Belediyesi takımları tarafından vakit kaybetmeden yasak noktalardaki afiş ve pankartları kaldırmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir