HRW: Türkiye’nin sınır görevlileri Suriyelileri öldürüyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’nin hudut güvenliğinden sorumlu görevlilerin Suriye hududunda ayrım gözetmeksizin Suriyeli sivillere ateş açtığını, Türkiye’ye geçmeye çalışan sığınmacı ve göçmenlere azap ettiğini ve yönelik çok güç kullandığını ileri sürdü. Bugün yapılan açıklamada, “Türkiye hükümeti, hukuka ters öldürmeler de dahil olmak üzere ilgili ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu hudut görevlilerini soruşturmalı, onları aksiyonlarından sorumlu tutmalı ve bu ihlallere yönelik uzun müddettir devam eden cezasızlığa son vermelidir” tabirlerine yer verildi.

‘MART AYINDA BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ’

Mart ayında yaşanan olaylara işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi: “11 Mart 2023 tarihinde, Türkiye’nin hudut vazifelileri sistemsiz yollardan Türkiye’ye geçmeye çalışan sekiz kişilik bir Suriyeli kümesi zalimce döverek onlara azap etmiştir. Türk yetkililer tarafından gözaltına alınan yetişkin bir erkek ve bir erkek çocuk ölürken, geri kalanlar da önemli biçimde yaralandı. Altı hudut vazifelisi bu saldırıyı düzenledikleri argümanıyla Türkiye makamları tarafından soruşturulmaktadır. 13 Mart tarihinde Türkiye’nin bir hudut vazifelisi, hududa bitişik bir bölgede tarlasını süren 59 yaşındaki bir adamı vurarak öldürdü. Bu cinayetle ilgili olarak yürütülen soruşturma hakkında erişilebilir rastgele bir bilgi bulunmamaktadır. İnsan Hakları İzleme Örgütü 20 Nisan 2023 tarihinde Türkiye’nin Adalet, İçişleri ve Savunma Bakanlarına mektup yazarak her iki olayla ilgili bilgi talep etti.”

‘HÜKÜMET BAŞARISIZ OLDU’

Açıklamalarına yer verilen İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Yöneticisi Hugh Williamson, “Suriyelilere yönelik keyfi öldürmeler, Türkiye’nin hudut vazifelileri tarafından gerçekleştirilen ve hükümetin tesirli bir halde engellemekte yahut soruşturmakta başarısız olduğu bir vahşet örüntüsünün parçasıdır” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR), 2023’ün başından bu yana Suriye-Türkiye hududunda ilgili hudut vazifelilerinin neden olduğu 11 mevt ve 20 yaralanmayı kayıt altına aldığı ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu olaylardan ikisini bağımsız halde doğruladığı belirtildi.

‘273 OLAYIN 28’İNDE JANDARMA ÜNİTELERİ YER ALDI’

Açıklamada, şöyle devam edildi: “Türkiye’nin kara hudutları Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hudut birlikleri tarafından korunmaktadır. Hudutlarda vazife yapan jandarma birlikleri de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Sona yakın bölgelerde asayiş faaliyetlerinde misyonlu jandarma karakolları da bulunmaktadır. İhlallerin belgelenmesi sürecinde kaydedilen olayların büyük çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgilidir. Kaydedilen 273 olayın 28’inde jandarma üniteleri yer almıştı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir