İlhan Cihaner’den İmamoğlu kararı yorumu: Bu mahkûmiyet nedeniyle “görevden alma” hukuken mümkün değil; çünkü suç “görevle ilgili” değil

Eski CHP Milletvekili Avukat İlhan Cihaner, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus cezasına ait olarak, “Bu mahkûmiyet nedeniyle “görevden alma” hukuken mümkün değil, tartışılamaz bile. Zira cürüm “görevle ilgili” değil” değerlendirmesini yaptı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği teziyle açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa İmamoğlu ’siyasi yasak’lı olacak.

Avrasya Araştırma Şirketi’nin sahibi Kemal Özkiraz, kararın akabinde, “Görevden almaya onay çıkarsa RTE Eyüp belediye başkanı Deniz Köken’i İBB lideri yapmak istiyormuş zira bu sert geçişi ‘beyefendi bir figürle’ yumuşatmak istiyormuş. Sonuç ne olursa olsun AKP kendi ayağına sıktı. Ayaklarına dolaşacak.” yorumunu yaptı. 
 
İlhan Cihaner ise kararın ‘görevle’ ilgili olmadığını savunarak şu değerlendirmede bulundu: 
 
“Bu mahkumiyet nedeniyle “görevden alma” hukuken mümkün değil, tartışılamaz bile. Zira cürüm “görevle ilgili” değil. Bu boyutta bir hukuk dışılığın -iktidar tarafından bile- göze alınabilir bir şey olmadığını düşünüyorum. Bunun lisanlandırılması bile yanlış bence.”
 

 

 

TIKLAYIN | İmamoğlu davasında savcı ‘hükümdeki yanılgılar ve eksiklikler’ nedeniyle istinafa gidecek

TIKLAYIN | İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa ’siyasi yasak’lı olacak!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir