Küresel piyasalarda gözler Avrupa Merkez Bankası’na çevrildi

Yoğunlaşan bilanço döneminde Google’ın ana kuruluşu Alphabet ve Microsoft üzere kıymetli şirketlerin karlılıklarının beklentilerin altında kalmasıyla New York borsası karışık bir görünüm sergilerken, resesyon ihtimali günden güne güçlenmeye devam ediyor.

Dün, gelecek periyot resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi ortasındaki fark Şubat 2020’den bu yana birinci defa sıfırın altına indi.

Hafta başından bu yana yaklaşık 20 baz puan gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,03’te, 3 aylık hazine bonosu getirisi ise yüzde 4,05 düzeyinde bulunuyor.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı ise yüzde 7,16 ile 2001’den bu yana en yüksek düzeye ulaşırken, ülkede yeni konut satışları artan mortgage faiz oranları ve yüksek seyreden konut fiyatlarının tesiriyle eylülde aylık bazda yüzde 10,9 azalışla 603 bine geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kelam konusu gelişmeler karşısında faiz artırımlarında yavaşlamaya gideceğine yönelik beklentiler ise piyasalardaki satış baskısını törpülüyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek hafta yapılacak toplantıda Fed’in 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırımı yapılacağına yönelik beklentiler güçlenmeyi sürdürüyor. Fed’in aralıkta yüzde 55 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 39 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Bugün ABD’de açıklanacak 3. çeyrek büyüme bilgilerinin de piyasa beklentileri üzerinde tesirli olması beklenirken, datanın alt kalemlerinde iktisadın durumuna ait ipuçları aranacak.

Apple ve Amazon’un 3. çeyrek finansal sonuçlarını bu gece piyasalar kapandıktan sonra açıklaması beklenirken, dün 3. çeyrek bilançosunu açıklayan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın karlılığının kestirimlerin altında kaldı. Spot piyasanın kapanmasının akabinde açıklanan finansal sonuçların akabinde vadeli süreçlerde Meta’nın hisse kontratları yüzde 20’den fazla geriledi.

ABD’de uzun periyotlu tahvil faizlerinin gerilemesiyle altının ons fiyatı dün 0,7 artışla 1.665 dolara çıkarken, Bitcoin son iki günde yüzde 6’dan fazla bedel kazanarak 21 bin dolara yaklaştı.

Brent petrolün varil fiyatı ise ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in İran’la petrol konusunda mutabakatın kısa devirde mümkün olmadığını söylemesinin akabinde yüzde 3’ten fazla bedel kazanarak 94 dolarla son iki haftanın en yükseğine çıktı.

Öte yandan, dün siyaset faizini 50 baz puan artıran Kanda Merkez Bankası, 75 baz puanlık piyasa beklentilerinin altında faiz artırımı yaparken, resesyon kaygısıyla para siyaseti adımlarını küçülten birinci banka oldu.

Dün bu gelişmelerle New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,74 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,04 bedel kaybetti, Dow Jones endeksi ise yatay seyretti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa’da tarafında, bugün gözler ECB’nin para siyaseti kararlarına çevrilirken, bankanın siyaset faizlerini 75 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Küresel bazda artan resesyon ihtimalinden sonra bankanın gelecek periyot politikalarına ilişkin ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı sözle yönlendirmeler de kritik ehemmiyet taşıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın aralık toplantısında 50 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, artırımın 75 baz puan olma ihtimali de güçlü halde fiyatlanıyor.

Avro/dolar paritesi Fed’in ultra şahin siyasetlerinde sona yaklaşıldığına yönelik beklentiler sonrası yükselişini sürdürerek 20 Eylül’den bu yana birinci kere 1 düzeyinin üzerine çıkarken, şu sıralarda 1,0070 düzeyinde bulunuyor.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,09, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,61, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,41 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 0,45 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise düşüşle başladı.

Asya’da borsalar yeni günde karışık bir seyir izlerken, Çin’de sanayi karlılığı yılbaşından bu yana yüzde 2,3 azaldı.

Güney Kore’de 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Samsung’un karı yıllık bazda yüzde 31 azalırken, şirket yarı iletken çip talebinin gelecek yıl daha da artmasının beklenildiğini bildirdi. Öte yandan bugün açıklanan bilgilere nazaran Güney Kore iktisadı 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,1 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,25 gerilerken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,20, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,7 yükseldi.

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi günü yatay seyirle 3.976,36 puandan tamamlarken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 4.015,62 puana taşıdı.

Bugün yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklayacağı Enflasyon Raporu’na çevrilirken, ağırlaşan bilanço döneminde pay bazlı hareketlerin de artması bekleniyor.

Dolar/TL dün yatay seyirle 18,6049’tan kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6040’tan süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten dış ticaret istikrarı ve ekonomik itimat endeksi, yurt dışında ise ECB’nin faiz kararının yanı sıra ABD’de büyüme, güçlü mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı müracaatlarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.000 ve 4.030 düzeylerinin direnç, 3.900 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu tabir etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir