“Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ‘FETÖ’cüleri kurtardı’ iddiası” başlıklı haberimize erişim engeli!

19 Eylül’de pirlerle bir ortaya gelmesi tartışma yaratan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’ın, Sivas Vali Yardımcısı olduğu devirde, darbe teşebbüsünden sonra FETÖ’cü iş insanlarını kurtardığı argümanını gündeme getirmiştik.

Haberimizde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Salih Ayhan hakkında yapılan soruşturmaya müsaadesi vermediği ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Salih Ayhan’ı vali olarak atadığı belirtilmişti.

Yayın yasağı getirilen haberimiz şu biçimde:

‘KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRAN YAYIN’MIŞ!

“Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ‘FETÖ’cüleri kurtardı’ iddiası” başlıklı haberimize Salih Ayhan’ın başvurusu üzerine ‘kişilik haklarına saldıran yayın yapıldığı’ gerekçesiyle Sivas 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nin bugünkü kararı ile erişim yasağı getirildi.

Kararda şu tabirler yer aldı:

  • Söz konusu haberin kurgusunda başvuran ile ilgili olarak dokümanla desteklenmemiş ve başvuranın şahsi, mesleksel ve toplumsal durumunu telafisi imkânsız bir biçimde etkileyebilecek savların yer aldığı bu haberlerin kişilik haklarına birinci bakışta hücum niteliğinde olduğunun kabulünün gerektiği, başvuranın lekelenmeme hakkı, tekrar masumiyet karinesi prensibi ışığında basın özgürlüğü ile kişilik hakları ortasındaki istikrar gözetilerek ölçülülük unsurunun de ihlal edilmeyeceği kanaatiyle itirazın kabülüne…

Yayın yasağı kararında, haberin evrakla desteklenmediği argüman edilse de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 Haziran 2020’de Salih Ayhan hakkında soruşturma müsaadesi vermediğine dair kararın dokümanı yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir