Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: Türkiye ile olumlu ilişkileri korumalıyız

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ve Yunanistan ortasındaki olumlu atmosferden memnuniyet duyduğunu söyledi. Delfi İktisat Forumu’nda konuşma yapan Dendias, Dışişleri Bakanı olarak üstlendiği 4 yıllık vazife müddetinin Atina-Ankara bağlantılarında olumlu bir atmosfer ile tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

‘SORUNLARIMIZI ÇÖZEBİLECEĞİMİZE İNANIYORUM’

AA’nın aktardığına nazaran Dendias, ikili münasebetlerdeki olumlu atmosfer için “Korumayı başarırsak, anlaşmazlığımızı, açıkça ve dürüstçe konuşmak için bir fırsat penceresi doğurabileceğine ve (sorunlarımızı) çözebileceğimize içtenlikle inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İlki 2002’de düzenlenen, Türkiye ile Yunanistan ortasında Ege’de yaşanan problemlere tarafların kabul edebileceği ‘adil, kalıcı ve kapsamlı’ tahlil için yer hazırlamak emeliyle başlatılan ve bugüne dek 63 cins tamamlanan istişari görüşmelere de değinen Dendias, “63 tıp istişari görüşmenin akabinde, Türkiye ile müzakere yolunda bir kadro değişiklikler olması gerektiğine inanıyorum, çünkü bu değişiklikler, uzlaşıya varmamızı kolaylaştırır” dedi.

‘HER İKİ TARAF DA ADIM ATMALI’

Dendias, “Bence cesaretli olmalıyız. Uzlaşı olmasını istiyorsak, her iki taraftan da adımlar atılmalı. Ben bu karşılıklı anlayış ve dayanak için bilhassa çok mutluyum. Daha büyük ve daha önemli adımların birincisi olmasını umuyorum” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir